abstract Varimechutne.sk - zeleninový tanier Varimechutne.sk - Varíme chutne Varimechutne.sk - Vaša chutná stránka Varimechutne.sk - zelenina
 

O jedle...

 

Kokosové maškrtenie

Radi si pochutnávate na netradičných chutiach? Aj my! A preto sme pre vás pripravili článok o kokosovom maškrtení na Slovensku. Náš trh ponúka totiž veľké množstvo kokosových výrobkov. A to celkom určite vážne (tiež sme sa čudovali, že to tak je). Aké výrobky z kokosu teda môžeme nájsť v obchodoch, ktoré sú najzdravšie, ktoré nás celkom milo prekvapili, prečo kokosový orech vlastne nie je orech a prečo si všetci myslíme, že kokosové výrobky v obchodoch nie sú? To všetko sme zisťovali a prišli sme na pár zaujímavých odpovedí.

Niečo z histórie kokosu
Aby sme si oprášili trošku dejepisu a zemepisu, začneme s výskytom a históriou kokosového orechu. Vedeli ste, že kokosový orech v skutočnosti nie je orech? Veru tak, je to síce plod a výtvor kokosovej palmy, ktorá vrhne ročne až 75 kusov týchto hnedých škrupín so  sladkým bielym obsahom, avšak z botanického hľadiska to orech vlastne nie je. Čo to teda je? Je to semienko, resp. plod kokosovej palmy, a tá dorastá do výšky až 30 metrov. Názvu kokos môžeme vďačiť portugalskej posádke Vasca da Gamu, ktorá sa plavila do Indie, kde tieto orechy objavili a priviezli do Európy. Nazvali ich coco od slova cocar, čo v portugalčine znamená grimasa. Tri bodky, ktoré sa nachádzajú na dolnej časti orecha im totiž pripomínali uškŕňajúcu sa tvár. A tak sa kokos dostal do Európy...

Kokos v Európe
...alebo napríklad v slovenskom supermarkete. Čo iné si našinec môže priať? Keď vystihne akciu, kúpi ho aj za 10 centov. Je to zvláštna cena, keď uvážime, že prirodzený výskyt kokosových paliem je veľmi ďaleko od Slovenska, a to konkrétne napríklad v Indii, juhozápadnej Ázii, Oceánii, Karibiku či v rovníkovej časti Afriky. Thajskí obchodníci síce ušetria na mzde za oberanie kokosových orechov z paliem, pretože na to trénujú opice, dokonca im organizujú aj súťaže o najrýchlejšieho opičieho oberača. Často sa stáva, že tieto súťaže zorganizujú v zložení človek vs. opica.

Keď kokosové výrobky na Slovensku nevidno
Máme rôzne príchute – malinovú, jahodovú, slivkovú, marhuľovú – jednoducho sú to zväčša zdroje, ktoré si dokážeme vyrobiť sami na Slovensku. Avšak kokosové výrobky z regálov slovenských obchodov až tak nevymizli. Ba čo viac, vôbec ich neubúda. Treba sa len správne pozerať. Už taký automat s občerstvením môže ponúknuť až tri rôzne kokosové výrobky! Tiež sme boli prekvapení :-). Psychológia predaja vraví, že na úroveň očí sa majú dostať najžiadanejšie produkty, a také, ktoré chce obchod čo najviac predať. Na najspodnejšom a najvrchnejšom regáli sú zväčša okrajové produkty. Kokosové výrobky k takým na Slovensku patria – sú menšinové. Avšak niektoré sú už dosť populárne, napríklad výrobky Margot, Raffaello, Koko, Kokosino či Bounty pozná určite každý z nás. Je tu však aj zopár takých, o ktorých tak často možno nepočuť, no stoja za vyskúšanie!

Čo sa oplatí skúsiť
Lussette trubičky kokosovéLusette trubičky od Sedity
Každý, kto má rád jemné lámavé cesto trubičiek, si príde na svoje s kokosovou náplňou. Je veľmi jemná a krémová a keď trubičky necháte položené niekde na stole pri izbovej teplote, budú úplne ideálne.

Activia tvarohová kokosActivia tvarohová kokos
Activia myslí na vaše trávenie a očividne aj na tých, ktorí radi exotiku, a preto si môžete pochutnať na kokosovom jogurte s probiotickými kultúrami. Zdravo a chutne!

Zvolenský jogurt deLuxe kokosZvolenský jogurt deluxe kokosový
Na raňajky je ako stvorený, pretože je hustý, krémový a kokosový! Stojí síce o pár centov viac, ako obyčajné jogurty, ale ten rozdiel v chuti spoznáte. Nás milo prekvapil.

Emco műsli sušienky neplnené kokosovéEmco műsli sušienky kokosové
Zdravá desiata, alebo zdravý olovrant, alebo jednoducho príjemné maškrtenie k večernému Paneláku, to by sa všetko dalo nájsť v kokosových műsli sušienkach. Že ste už nedúfali, že sa niečoho takého dožijeme?

Orion Créme kokosovéCréme kokosové od Orionu
Česká spoločnosť má trubičky Créme už aj v kokosovej príchuti a predávajú ich aj na Slovensku! Dokonca sú obliate kokosovou polevou, takže chuť kokosu je o to intenzívnejšia.

Cukrovinky Čierny Princ kokosCukrovinky Čierny Princ
„A z výkladu číslo tri si vyberám Cukrovinky Čierny Princ“ – spomínate si ešte? Cukrovinky Čierny Princ sú späť a nájsť ich môžete v chladiacich regáloch so zákuskami a koláčmi. Teraz aj s príchuťou kokosu alebo s kokosovou posýpkou či špeciálny princ Rafael, ktorý je kokosový v bielej čokoláde s kokosovou posýpkou.


Kokosových výrobkov je ešte oveľa viac, my sme však vybrali len niektoré. Zaujímavé kokosové produkty ponúkajú aj bio obchody, či rôzne on-line predajne.  Tie majú napríklad v ponuke aj kokosové mlieko, či zahustené kokosové maslo, ktoré sa používa  na varenie.
Ak máte iné svoje obľúbené kokosové maškrty, prispejte do diskusného fóra a odporučte ich našim čitateľom.

Späť na všetky články Pridal(a): 20. 03. 2010
Diskusia [+/-] Pridaj prispevok

V tejto diskusii ešte nie je žiaden záznam!
Nehanbite sa a vyjadrite svoj názor ako prvý :)

Aktuálne sa v databáze nachádza 327 receptov a 19 článkov.
©2009 - 2014 Varimechutne.sk: Mgr. Kristína Jakábeková - zodpovedná za obsah.